jr rodeo

The Coleman County Junior Rodeo was held the first weekend of August. The results are listed below, first for Friday night, then Saturday night.

FRIDAY NIGHT RESULTS:

10 & U Girls

Barrels- Bentley Till, Kelby Knox, Zoey Caddell

Poles- Zoey Caddell, Braylin Miller, Kirklynn Page

Goats- Myleigh Jost, Bentley Till, Casen Sears

Breakaway- Braylin Miller, Casen Sears

10 & U Boys

Barrels- Zane Caddell, Dylan Page, Kash Magin

Poles- Kutter Kiker, Kash Magin, Zane Caddell

Goats- Dylan Page, Sterling Andrews, Kutter Kiker

Breakaway- Dylan Page, Sterling Andrews

11-14 Girls

Barrels- Kenna Thomas, Katie Proctor, Shyla Allen

Poles- Katie Proctor, Karsen Tucker, Kenna Thomas

Goats- Callie Bekker, Samantha Andrews, Kenna Thomas

Breakaway- Kaleigh Elliott, Karlee Kanaday

11-14 Boys

Breakaway- Logan Robertson, Willie LeMay, Kyler Kanaday Ribbon Roping- Kyler Kanaday, Willie LeMay Tie Down Roping- Carson Creach, Kyler Kanaday, Cory Peterson

15-19 Girls

Barrels- Shae Nicholson, Daylee Seaton, Tessa Arnold

Poles- Brittany Jones, McKenzie Lewis, Brandi Wipff

Goats- Gracie LeMay, Brittany Jones

Breakaway- no times

15-19 Boys

Breakaway- Rowdy Nail

Ribbon Roping- Brody Thedford, Rowdy Nail, Rankin Kiker Tie Down Roping- no times

Team Roping-

Brenham Pemberton/Tuff Turner

Shy Pate/Braxton Barker

Kasen Conring/Rowdy Nail

SATURDAY NIGHT RESULTS

10 & U Girls

Barrels- Bentley Till, Braylin Miller, Sterling Foster Buckle Winner- Bentley Till

Poles- Braylin Miller, Zoey Caddell, Bentley Till Buckle Winner- Braylin Miller

Goats- Myleigh Jost, Braylin Miller, Sterling Foster Buckle Winner- Myleigh Jost

Breakaway- no times

Buckle Winner- Braylin Miller

10 & U Boys

Barrels- Zane Caddell, Dylan Page, Kash Magin Buckle Winner- Zane Caddell

Poles- Kash Magin, Dylan Page, Zane Caddell Buckle Winner- Kash Magin

Goats- Sterling Andrews, Dylan Page, Zane Caddell Buckle Winner- Sterling Andrews

Breakaway- Dylan Page, Kutter Kiker

Buckle Winner- Dylan Page

11-14 Girls

Barrels- Tawnee Bland, Katie Proctor, Kenna Thomas Buckle Winner- Kenna Thomas

Poles- Shyla Allen, Kenna Thomas, Karsen Tucker Buckle Winner- Kenna Thomas

Goats- Kenna Thomas, Kaleigh Elliott, Karsen Tucker Buckle Winner- Kenna Thomas

Breakaway- Shyla Allen, Katie Wyatt

Buckle Winner- Kaleigh Elliott

11-14 Boys

Breakaway- Willie LeMay, Kyler Kanaday

Buckle Winner- Willie LeMay

Ribbon Roping- Kasen Conring, Brody Thedford, Rowdy Nail Buckle Winner- Kyler Kanaday Tie Down- Carson Creach, Willie LeMay, Kyler Kanaday Buckle Winner- Carson Creach

15-19 Girls

Barrels- Tessa Arnold, Shae Nicholson, McKenzie Lewis Buckle Winner- Shae Nicholson

Poles- Brittany Jones, McKenzie Lewis, Shae Nicholson Buckle Winner- Brittany Jones

Goats- Gracie LeMay, Brittany Jones

Buckle Winner- Gracie LeMay

Breakaway- Brittany Jones

Buckle Winner- Brittany Jones

15-19 Boys

Breakaway- Kasen Conring, Rowdy Nail

Buckle Winner- Rowdy Nail

Ribbon Roping- Kasen Conring, Brody Thedford, Rowdy Nail Buckle Winner- Brody Thedford Tie Down Roping- Rankin Kiker, Will Eddleman, Brody Thedford Buckle Winner- Rankin Kiker

Team Roping-

Kyler Kanaday/ Shy Pate

Zach Gully/ Kagan Hernandez

Shy Pate/Zach Keasler

Buckle Winner-

Heading- Shy Pate & Brenham Pemberton

Heeling- Tuff Turner

ALL AROUND WINNERS:

10 & U Girls AA- Braylin Miller

10 & U Boys AA- Dylan Page

11-14 Girls AA- Kenna Thomas

11-14 Boys AA- Kyler Kanaday

15-19 Girls AA- Brittany Jones

15-19 Boys AA- Rowdy Nail